Viies heategevuslik Roosa Lindi Jooks toimub kindlasti aastal 2022

Pressiteade

6. oktoober 2021

 

Rinnavähki haigestub statistika järgi iga kaheksas naine. Eestis diagnoositakse igal aastal umbes 800 rinnavähijuhtu, viimase kättesaadava statistika järgi 2018. aastal 836 naisel ja 4 mehel. Skriiningprogramm vähendab naiste rinnavähki suremuse riski 30–35%, kuid oodatav osalusmäär peaks olema vähemalt 70%. Eestis osales 2020. aastal Tervise Arengu Instituudi (TAI) avaldatud andmete järgi 52,2% sihtrühma kuuluvatest naistest ning Eesti Haigekassa andmete järgi 51,7% (sõeluuringule kutsutute arv oli 81135 naist, sõeluuringul osalenute arv 41926). Rinnavähi sõeluuringul avastatud vähijuhtude statistika järgi leiti rinnavähk 187 naisel, mis on 22,26% kõikidest diagnoosidest.

 

Sõeluuringu kaudu avastatakse liialt väike osa diagnoosi saanud naistest, mistõttu ei diagnoosita neid varajases staadiumis. Andmetest leidub, et 2018. aastal ei osalenud sõeluuringusse kutsututest 58 naist, kuid kellel sõeluuringute registri andmetel diagnoositi siiski vähk konkreetsel sõeluuringuaastal või sellele järgneval aastal. 2016. aastal avaldatud Tervisetehnoloogia hindamise raport TTH22 nendib, et pea pooled diagnoositud rinnavähijuhtudest on juba kaugelearenenud staadiumis.

 

Roosa Lindi Jooksu eesmärgiks on tõsta teadlikkust rinnavähi varajase avastamise olulisusest rinnavähi ravis, propageerida tervislikke eluviise ja igapäevast kehalist aktiivsust ning näidata üles solidaarsust rinnavähi patsientide ja nende lähedastega. Me saime väga häid uusi ideid ja väga palju positiivset tagasisidet ning tunnustust Roosa Lindi Jooksu korraldamise eest ning tähelepanu juhtimise eest kogu temaatikale. Paljude osalejatega vesteldes jäi kõlama mõte, et midagi peab hakkama hoopis teisiti tegema ning leida tuleb uus suund, kuidas kaasata naisi ja mehi ennetusse ning panustama oma pikaealisusse ja tervelt elatud aastatesse.

Pildil: jooksul osalejatest drooniga pildistatud roosa lint. 25.09.2021

 

Kinnitame, et viies juubeli jooks toimub kindlasti ka järgmisel aastal. Rinnavähiga seotud loengu soovist enda kogukonnas, koolis, raamatukogus jne. võib teada anda e-mailile info@elunimel.ee.

 

MTÜ Elu Nimel poolt täname südamest ürituse patrooni Eesti Vabariigi sotsiaalkaitseministrit Signe Riisalot. Täname kaasa mõtlejaid ja toetajaid: Tallinna linn, Eesti Kultuurkapital, Eesti Autorite Ühing, Vitamineral Water, RPE Liikluskorralduse OÜ, Meedianet, SA Tallinna Lauluväljak, Merko Ehitus Eesti AS, AndMar MedService OÜ, Goodmark OÜ. Suur kummardus abi eest vabatahtlikele ja Eesti Gaidide Liidu tüdrukutele ning soojendusvõimlemise läbi viinud 2021. aasta naiste maratoni Eesti meistrile Kaisa Kukele ja 257 jooksul osalejale. Suur tänu OÜ MAIVEL helitehnika eest ning super muusika valiku eest Ago Niglas.

 

Käimas on rahvusvaheline rinnavähi teadlikkuse kuu ja rinnavähi nädal. Sellega seoses on MTÜ Elu Nimel ja Tallinna linna koostöös roosa valgusinstallatsioon Vabaduse väljakul kuni 10.10 ning  ka uuesti Tallinna Lauluväljakul sel nädalavahetusel 9.10 ja 10.10. Kaasa lööb teadlikkuse tõstmisel läbi roosa valgustuse ka Skywheel on Tallinn T1 keskuses.

Vaata kõiki objekte ka ise ning jaga enda sotsiaalmeedias. #roosalindijooks #roosalindijooks2021 #RLJ2021 #RFTC2021 #mtüelunimel

 

Kaasame! Osaleme! Ühineme! Räägime! Jagame! Päästame koos elusid!

 

Reio Vilipuu

MTÜ Elu Nimel juhatuse esimees

e-post:  info@elunimel.ee